((*)) Pár vzpomínek na úvod
Vzpomínka na Mokropsy
Vzpomínky vedou nás k vesnici,
mihnou se, mizí zas jako zvěř na honu,
vždyť život vzal mezitím přeslici
a utkal nám za mládím oponu
Přes clonu mlh (aneb slz) vidím ty známé kraje,
náves i kostelík klidem a pohodou dýchá,
v údolí na polích pod sluncem obilí zraje
a Berounka mu k tomu pokojně šplouchá.
Měla jsem ráda vlak, když hlomozil přes most,
vidím ho dodnes jak uhání.
Spojoval s dálkami a možná dost,
že vzbudil touhu po jejich poznání
Vzpomínám na školu, starou jak z románů Jiráska,
po době pohádek jsme se v ní vydali poznat svět opravdovský.
Vedl nás otcovský přítel, jeho péče a láska,
náš milý pan učitel Zikmundovský
Co jmen se v myšlenkách vynoří
příbuzní, přátelé, spolužáci,
o mnohých už jen náhrobky hovoří,
jiní se rozlétli tak jako ti ptáci.
Přesto, že život tak ubíhá, že ten čas letí,
doby tam prožité netratí nikdy své kouzlo.
Je to už víc než půl století,
to pro nás – jak zvadlý list – jen tichounce sklouzlo.
Marie Májovská
3.1.1982
***
Pár vzpomínek místo úvodu
Významné jubileum naší mámy, její 80. narozeniny, se kvapem blíží. Je začátek června 2004, takže všichni už promýšlíme, lépe řečeno už máme většinou vymyšleno, jakým dárkem mámě, respektive babičce uděláme radost. Moc se už na ten významný den těšíme, jenom je nám líto, že se svých i máminých osmdesátin nedožil také
Máminy vzpomínky jsou moc pěkné. Obsahují nejen cenné informace o době, kterou my jsme neprožili, ale i způsob zpracování považuji za velice zdařilý. Není divu, vždyť s češtinou nám vždy radila máma a to nejen s gramatikou, kterou perfektně ovládala, ale i s literaturou. Ve mně, jako v relativně malé holce, vzbudila opravdový zájem o vesnickou literaturu a o literaturu národního obrození.
Pamatuji se, jak jsem jednou byla sama s mámou na procházce v nějaké vesnici u Chrudimě. Vím určitě, že to bylo začátkem letních prázdnin v roce 1960, protože
Dneska už dávno a dávno tento žánr nevyhledávám, ale milé vzpomínky na mámino vyprávění a moje následné zaujetí pro tento druh literatury mi zůstaly.
Jsem moc ráda, že máma nám různé příběhy ze svého dětství nejen vyprávěla, ale že je také uložila na papír v písemné formě. Vždyť i pro nás, její děti, je doba ve které se tyto události odehrály již vzdálená a co pak pro její vnoučata a pravnoučata! Máminy vzpomínky mají pro mne samozřejmě velkou cenu emocionální. Stejně ale oceňuji také jejich přínos historický. Vždyť co bych za to dala, kdybych si mohla například přečíst vzpomínky dědy všenorského z cesty z Ruska po skončení 1. světové války! Nebo třeba vzpomínky babičky všenorské na její život ve Vídni, vzpomínky báby na školu u jeptišek a na rozšlapaný panamák na Vyšehradských hradbách, nebo vzpomínky táty a tety Lídy na Volenice a Vídeň.
Přeji mámě, aby byla i nadále v tak dobré psychické i fyzické kondici, jako je nyní, a věřím, že ještě další své vzpomínky zaznamená.
Kokos,
Marcela Matějková
3. 6. 2004